Tervetuloa purjehtimaan kanssamme
Legit ja gastipaikat
Purjehdukset ovat osa yhdistyksemme Ocean Ladies ry:n jäsentoimintaa. Osallistumalla seikkailupurjehduksillemme vahvistat merellisiä taitojasi erilaisissa tiimeissä ja olosuhteissa. Olet myös toteuttamassa Ocean Ladies – For Cleaner Seas teemaa, joka on mukana kaikessa toiminnassamme.
Liity jäseneksi. Ocean Ladies ry on voittoa tavoittelematon yleishyödyllinen yhdistys, jonka tavoitteena on edistää naisten avo- ja valtameritaitoja sekä osallistua aktiivisesti taisteluun puhtaamman meren puolesta.
Purjehduksiemme kustannuksiin vaikuttavat legien pituus ja purjehdusalue. Legikohtainen kulukorvaus muodostuu veneessä tapahtuvien ruokailujen lisäksi muista purjehdukseen liittyvistä maksuista kuten poijumaksut, satamamaksut, dieselit, kaasut, vesimaksut, vartiointimaksut, veneen vakuutusmaksut, viranomaismaksut sekä veneen ylläpitoon liittyvät kulut. Legien kulukorvaus vaihtelee välillä 250 € – 1320 €. Kustannuksiin eivät sisälly henkilökohtaiset vakuutusmaksut, retkien maksut (taksit, bussit, hissit, yhteysveneet, pääsymaksut, paikallisen oppaan maksut, tms).
Jos osallistut useammalle legille saat 10% alennuksen jälkimmäisistä legistä. Vaikka legi olisikin täynnä, voit kysellä samalla ilmoittautumislomakkeella jonopaikkaa, koska peruuntumisia tapahtuu silloin tällöin!
Lisää tietoa veneestä täällä.
Reitti legeillä määräytyy sääolosuhteiden mukaan, jolloin reitti voi muuttua ilmoitetusta. Turvallisuusasiat ovat purjehduksillamme ensisijaisia. Legeillä voidaan tehdä myös yöpurjehduksia tai yöpyä rennosti reitin varrella olevissa vierasvenesatamissa.
Päällystömme koostuu osaavista ja kokeneista kippareista ja perämiehistä, joista osa on SPV:n auktorisoituja kouluttajia. Oppimisen elementit ovat siis myös vahvasti läsnä purjehduksillamme.
KESÄ 2024: BALTIC SEA CIRCLE
SWAN 441 s/y Carissa
Tule mukaan kiertämään upeaa Itämertamme! Valloitamme tulevana kesänä myös Itämeren eteläisimmät osat, unohtamatta tuttua rakasta saaristoamme ja länsinaapurin hienoja rannikkosatamia!
Ilta 1
6.5.2024
Iltapurjehdus Helsingin edustalla.
Lähtö klo 16 ja paluu satamaan kello 21-21.
Helsinki
Ilta 2
13.5.2024
Iltapurjehdus Helsingin edustalla.
Lähtö klo 16 ja paluu satamaan kello 21-21.
Helsinki
Ilta 3
14.5.2024
Iltapurjehdus Helsingin edustalla.
Lähtö klo 16 ja paluu satamaan kello 21-21.
Helsinki
Ilta 4
20.5.2024
Iltapurjehdus Helsingin edustalla.
Lähtö klo 16 ja paluu satamaan kello 21-21.
Helsinki
Legi 1
9.5.-12.5.2024
Helatorstai ja äitienpäivälegi yhdessä! Keväinen legi Suomenlahdella tai tuulien mukana vaikkapa Viron puolelle.
Kipparina Tuula
Helsinki - Helsinki
Legi 2
17.5.-19.5.2024
Viikonloppupurjehdus Suomenlahdella, yöpyminen satamissa.
Kipparina Tiia
Helsinki - Helsinki
Legi 3
23.5.-26.5.2024
Täynnä
Perinteinen "Utöön saunaretki". Lähtö torstaina avomeren kautta yön yli Utööseen. Paluu joko yön yli samaa reittiä tai tuulten suosiessa mahdollisen pysähdyksen kautta.
Kipparina Satu
Helsinki - Utö - Helsinki
Legi 4
30.5.-2.6.2024
Viikonlopun joogapurjehdus! Mukana koulutettu joogaohjaaja joka ohjaa joogahetket aamuisin ja iltaisin satamassa.
Kipparina Bodil
Helsinki - Helsinki
Legi 5
11.6.-16.6.2024
Täynnä
Purjehdus läpi upean saariston Helsingistä Maarianhaminaan! Matkalla pysähdellään saaristomme satamissa.
Kipparina Riitta
Helsinki - Maarianhamina
Legi 6
20.6.-23.6.2024
Juhannustaikaa purjehtien Ahvenanmaalla! Juhannussalot ja yöttömän yön tanssit purjehduksen lomassa.
Kipparina Satu
Maarianhamina - Maarianhamina
Legi 7
25.6.-28.6.2024
Täynnä
Siirtopurjehdus legendaariseen Sandhamniin, jossa perinteikäs avomerikisa Gotland Runt kisasatama valmistautuu vastaanottamaan 250 kisavenettä.
Kipparina Raija
Maarianhamina - Sandhamn
Legi 8
5.7.-13.7.2024
Ruotsin rannikon ja saariston upeat satamat ja saapuminen keskelle Kööpenhaminaa! Reitistä riippuen myös yön yli purjehdusta.
Kipparina Raija
Sandhamn - Kööpenhamina
Legi 9
15.7.-24.7.2024
Purjehdus läpi oman Itämeremme! Reitti säiden mukaan, mukana yön yli purjehdusta avomerellä sekä pysähdyksiä satamissa.
Kippari vahvistuu myöhemmin
Kööpenhamina - Helsinki
Legi 10
3.8.-10.8.2024
Baltian rannikkopurjehdus kohti "Pohjolan Pariisia" eli Riikaa! Matkalla voi olla yön yli purjehdusta, mutta pysähdytään myös Baltian rannikon hiekkarantaisissa satamissa.
Kipparina Raija
Helsinki - Riika
Legi 11
12.8.-19.8.2024
Carissa valloittaa aivan uusia rantoja ja satamia Itämeren eteläisellä rannikolla! Yöpurjehdusta, ja lisäksi mukana monia uusia satamia ja kaupunkeja.
Kippari vahvistuu myöhemmin
Riika - Gdansk
Legi 12
21.8.-29.8.
Itämeren eteläisimpien osien valloitus ja seikkailut jatkuvat, luvassa Eurooppalaisia satamakaupunkeja ja upeita rantoja! Rantautuminen legin päätteeksi Kööpenhaminaan.
Kipparina Pirjo
Gdansk - Kööpenhamina
Legi 13
31.8.-6.9.2024
Täynnä
Kattegatin seikkailut osa 1 - Tanskan hiekkarannoilta ja hygge-tunnelmista tunnelmallisiin Ruotsin rannikkokaupunkeihin ja vieraanvaraisiin satamiin. Reitti ja mahdolliset yöpurjehdukset säiden mukaan.
Kipparina Elina
Kööpenhamina - Göteborg
Legi 14
8.9.-14.9.2024
Kattegatin seikkailut osa 2 - Ruotsin upeista rannikkokaupungeista kohti Tanskan hiekkarantoja ja hyggeä tunnelmaa! Reitti ja mahdolliset yöpurjehdukset säiden mukaan.
Kipparina Paula
Göteborg - Kööpenhamina
Legi 15
16.9.-23.9.2024
Carissan kotiinpaluu osa 1 - saapuminen Suomen vesille. Mukana avomerta ja yön yli purjehduksia sekä Ruotsin satamia.
Kipparina Satu
Kööpenhamina - Maarianhamina
Legi 16
25.9.-1.10
Carissan kotiinpaluu Helsinkiin! Jo hiljentynyt saaristomeri ja saariston satamat syksyn tunnelmallisissa illoissa.
Kippari vahvistuu myöhemmin
Maarianhamina - Helsinki
KESÄN 2024 KISAT
SWAN 441 s/y Carissa
Ocean Ladies kisatiimi kisaa kesän avomerkikisoissa. Jäsenpaikkoja voit kysellä ilmoittautumislomakkeen kautta, mutta tässä ilmoittautumisjärjestys ei ole se tekijä vaan katsomme tiimin kokonaisuutta ja kokemus avomerikisoista ei ole pahitteeksi.